Prosta odpowiedź na trudne pytanie

Zagadnienia związane z religią, religioznawstwem i ogólnie rozumianą wiarą często są trudne w przyswojeniu i odbiorze. Duchowość sama w sobie charakteryzuje się swego rodzaju subiektywnością, a rozmawiając o wierze ciężko jest zachować obiektywny punkt widzenia. Jednocześnie do tematów związanych z wiarą niejednokrotnie podchodzi się niezwykle poważnie, a odpowiedzi na wszelkie pytania niosą ze sobą masę nieprzystępnie przedstawionych, zawiłych informacji i teorii. Inaczej jest w przypadku Szymona Hołowni – jego książka “Tabletki z krzyżykiem” to odpowiedź na nieustającą powagę i staranne omijanie tematów tabu w tekstach z dziedziny religioznawstwa. Autor odpowiada w książce na pytania które, choć z pozoru głupie, pozwalają na rozwinięcie niezwykle ciekawej dyskusji.

Nie ma głupich pytań… a co z odpowiedzią?

Choć dla wielu czytelników język, jakim posługuje się Hołownia w swojej książce może wydać się nieco infantylny, “Tabletki z krzyżykiem” to lektura, której całościowo zdecydowanie nie można uznać za dziecinną. Można znaleźć w niej odpowiedzi na abstrakcyjne pytania: Co podczas potopu stało się z rybami? Skoro Bóg jest Ojcem, to kto jest Matką? Kiedy nadejdzie długo zapowiadany koniec świata? Choć z pozoru trywialne, pytania zachęcają do dyskusji i zgłębiania informacji na temat dogmatów wiary, a autor szczególnie dba o wysoką jakość treści, podpierając się bogatą bibliografią. Odpowiedzi pisane są przystępnie, z dużą dozą błyskotliwego poczucia humoru, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle przyjemnie i szybko. Charakterystyka książki sprawia, że czytelnicy chętnie do niej wracają i odświeżają pewne tematy i zagadnienia, a liczne nawiązania do badań i teorii naukowych sprawiają, że mimo pozornie infantylnej formy lektura jest naprawdę wartościowa. Szymon Hołownia nie unika tematów tabu, śmiało porusza zagadnienia związane ze śmiercią, czyśćcem, czy problematycznymi we współczesnym świecie ideami kościelnymi.

Nie samymi tabletkami człowiek żyje


Tabletki z krzyżykiem” to nie pierwsza książka Hołowni, fani autora z pewnością kojarzą także inne jego lektury. Z pewnością warto sięgnąć także po niezwykły zbiór wywiadów “Ludzie na walizkach”, w którym Hołownia z dużym wyczuciem i zaangażowaniem, jednak bez owijania w bawełnę i lukrowanej litości rozmawia z ludźmi po trudnych przeżyciach. W książce przewijają się tematy związane z chorobami, wypadkami, śmiercią bliskich osób, a lektura pobudza do myślenia i refleksji, jednocześnie ucząc pokory oraz doceniania własnego szczęścia i ludzi wokół siebie. Szymon Hołownia okazuje się doskonałym rozmówcą, który nie boi się trudnych pytań i prowadzi wywiad z zaskakującą wręcz wrażliwością.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com